• Podczas wymiany strun należy robić to zawsze pojedynczo – wymieniać struny po kolei. Dobrze jest przesmarować wtedy rowek na prożku górnym i na podstawku grafitem (miękkim ołówkiem np.4B). Do smarowania kołków powinno się używać specjalnego smaru, nigdy kredy.

 

  • Instrumentów nie powinno się zostawiać w samochodzie – szczególnie przy skrajnych temperaturach zewnętrznych. Nie tolerują one mocnych skoków temperatury. Po przyjściu z dworu, kiedy jest zimno, należy poczekać 15-20 minut zanim otworzy się futerał. Nie powinno się również wozić instrumentu w bagażniku, jak również latem z tyłu na półce w samochodzie.

  • Nie powinno się dopuścić do wkręcenia śrubki od mikrostrojnika w maszynkę lub w strunociąg zbyt głęboko . Może to spowodować uszkodzenie płyty wierzchniej, a na pewno spowoduje uszkodzenie gwintu maszynki lub strunociąga.

 

  • Dobrze jest od czas do czasu wykręcić śrubki w mikrostrojnikach, przesmarować je świeczką lub suchym mydłem i podstroić struny kołkami. Zapobiega to zatarciu się gwintu w mikrostrojnikach oraz „zapieczeniu się” kołków.

 

  • Zakładając strunę na kołek (w razie wymiany) należy pamiętać o tym, żeby struna była nakręcona przy samej ściance komory kołkowej blisko główki kołka.

Co wpływa na jakość wyrobów ceramicznych?

Skrzypce, altówki czy wiolonczele to delikatne i wrażliwe instrumenty dlatego należy dbać o nie i odpowiednio pielęgnować.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam fermentum nisi nec massa rhoncus venenatis. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia curae; Phasellus suscipit scelerisque lorem ut dictum. Maecenas luctus hendrerit tristique. Nam nec ex sagittis, fermentum turpis et, suscipit orci.

 

 

Phasellus ex ante, accumsan elementum neque vitae, porta suscipit ligula. Vivamus sapien est, consequat vel fringilla eu, ultrices eget justo. Sed porta magna nec felis bibendum viverra. Vestibulum finibus nunc et diam venenatis, ut rhoncus metus mattis. Mauris condimentum turpis nibh. Suspendisse ligula nisi, facilisis fermentum est et, lobortis mollis purus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque lectus odio, maximus vel condimentum ac, consequat eget sapien. Nunc non velit tellus. Vestibulum venenatis eu dolor at congue.

 

05 marca 2024
  • Nie należy dotykać dłonią włosa w smyczku. Smyczek najlepiej chwytać się za pręt i karafułkę.

 

  • Po każdym graniu powinno się zluźniać włos w smyczku tak, żeby pręt nie był napięty, ale żeby włos nie wisiał. Pręt, który cały czas jest napięty zaczyna się wyginać w złym kierunku i smyczek traci swoją sprężystość. Napięty włos natomiast wyciąga się i po dłuższym czasie może nie być możliwości naciągnięcia go w ogóle.

 

  • Przynajmniej raz w tygodniu dobrze jest wyczyścić pręt smyczka z kalafonii czystą szmatką.

 

  •  Raz w miesiącu dobrze jest wykręcić śrubkę ze smyczka, przesmarować gwint śrubki i pręt smyczka pod karafułką świeczką lub kawałkiem suchego mydła dla większego komfortu nakręcania smyczka.

 

  • Nie należy przesadzić w smarowaniu smyczka kalafonią. Zbyt częste smarowanie powoduje mocne zsypywanie się kalafonii na płytę wierzchnią, kalafonia obkleja struny, pręt smyczka i skleja włos.

 

  •  Żeby nie uszkodzić kalafonii podczas kalafoniowania włosa w smyczku, należy kciukiem i palcem wskazującym chwycić za skuwkę karafułki – wtedy kalafonia odbija się od palców, a nie od metalowej skuwki i nie kruszy się lub nie obija.

Smyczek jest przedłużeniem ręki grającego, ma ogromny wpływ na brzmienie instrumentu i na wygodę grania.

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.