Rekomendacje

skrzypki z boku

Andrzej Gębski

Z Pracownią Lutniczą cenionego i uznanego lutnika – Krzysztofa Pawikowskiego współpracuję od ponad 20 lat. Pan Krzysztof Pawikowski jest jednym z najlepszych znanych mi mistrzów lutnictwa w Polsce.

więcej...

Ceniony zarówno jako twórca instrumentów jak i niezrównany mistrz korekt i ich pielęgnacji. Słowa te potwierdza fakt, że większość znanych polskich wiolinistów powierza swoje instrumenty opiece właśnie Krzysztofowi Pawikowskiemu. Ja również do nich należę. Od ponad 20 lat moimi instrumentami i smyczkami opiekuje się Pracownia Lutnicza Krzysztofa Pawikowskiego.

Jakub Jakowicz

Od wielu lat moim instrumentem zajmuje się Pan Krzysztof Pawikowski. Jestem zachwycony Jego pracą.

więcej...

To artysta lutnik niezwykle precyzyjny, dbający o najmniejszy szczegół. Ma zawsze na uwadze przede wszystkim dobrą kondycję instrumentu. Z pełnym zaufaniem oddaję w Jego ręce również mój zabytkowy smyczek. Polecam Jego pracownię wszystkim smyczkowcom.

Krzysztof Jakowicz

Od wielu lat Pam Krzysztof Pawikowski opiekuje się skrzypcami należącymi do mnie i mojego syna. Jesteśmy niezmiernie zachwyceni Jego pracą, starannością, perfekcjonizmem, dokładnością w wykonywaniu wszelakich korekt.

więcej...

Artyzm na najwyższym poziomie! Ostatnio widziałem instrument wykonany przez Marcina Groblicza. Te skrzypce były w opłakanym stanie. Teraz brzmią pięknie, wyglądają jak Groblicz „Prawdziwy”. Korekta niezwykle udana – mistrzowska!
Również córka p. Agnieszka Pawikowska, osoba młoda, niezmiernie ambitna, podejmuje udane próby budowania skrzypiec o nowych kształtach, nie zaniedbując tworzenia nowych, bardzo obiecująco brzmiących instrumentów tradycyjnych. Kroczy śladami swego Ojca, dokonując bardzo udanych korekt instrumentów i tak jak p. Krzysztof, świetnego „nabijania” smyczków. Jeszcze jedna piękna Rodzina Lutnicza w Polsce!

Roman Lasocki

Maestro Krzysztofa Pawikowskiego znam od ponad ćwierćwiecza. Latami rozwijająca się przyjaźń nasza jest, jak mniemam, na trwałym fundamencie mego głębokiego podziwu dla Jego wspaniałego dorobku lutniczego

więcej...

, lecz także na szczerym uznaniu dla wspaniałego gustu i smaku artystycznego Mistrza, dla pełnego zrozumienia szczególnej misji twórcy – lutnika i jego roli w sztuce wysokiej. Bezgraniczne oddanie owej misji połączone z nadzwyczajnymi zawodowymi kompetencjami raz czysto człowieczą prawością, tworzą sylwetkę Człowieka sztuki o wyjątkowym wymiarze. Dalszą przyjaźń naszą i tą artystyczną, o wspólnotę przekonań wspartą i tą codzienną, w ludzkim wymiarze kultywowaną cenię sobie nadzwyczaj.

Andrzej Orkisz

Od blisko 40 lat z ogromnym pożytkiem i satysfakcją korzystam ze wspaniałej wiedzy fachowej i umiejętności Mistrza Krzysztofa Pawikowskiego powierzając mu z ogromnym zaufaniem moje instrumenty.

więcej...

Następnie włączyłem w to moich studentów i uczniów w Polsce i we Francji. Za każdym razem jego sztuka spotykała się z zadowoleniem i uznaniem wiolonczelistów. Z pełnym poczuciem odpowiedzialności polecam tę rodzinną pracownię lutniczą.

Artur Paciorkiewicz

Jako altowiolista początkowo korzystałem z usług różnych lutników w celu utrzymania moich instrumentów i smyczków w należytej kondycji.

więcej...

Kiedy w latach siedemdziesiątych poznałem artystę lutnika Krzysztofa Pawikowskiego, zachwyciłem się nie tylko jego profesjonalnością w dziedzinie lutniczego fachu, ale także jego wyczuciem możliwości dźwięku danego instrumentu. Kiedy około roku 1970 nabyłem starą altówkę nieznanego mistrza tylko ze względu na jej piękny kształt, bo grać się na niej nie dało, była w bardzo złym stanie. Krzysztof Pawikowski podjął się trudnego zadania przywrócenia „do życia” tego instrumentu. Efekt jego pracy był zdumiewający! Instrument nie tylko „ożył”, ale także zachwycał swoją niezwykłą barwą dźwięku. Od tego czasu Krzysztof Pawikowski zdobył moje bezgraniczne zaufanie i od tej pory jest jedynym opiekunem moich instrumentów, a także mojej żony Marii (także altowiolistki).

Krzysztof Pawikowski jest nie tylko wspaniałym renowatorem, ale także nadzwyczajnym budowniczym instrumentów. Jeszcze studiując w Niemczech u Ulricha Kocha we Freiburgu podziwiałem go koncertującego na violi d’amore. Zapragnąłem również grać na tym niezwykłym instrumencie. Krzysztof Pawikowski podjął się także tego ryzykownego wyzwania. I tak w roku 1986 powstała przepiękna viola d’amore, na której z wielkim powodzeniem koncertuję w kraju i za granicą.


Piotr Reichert

Jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej przez pana Krzysztofa Pawikowskiego odbudowy mojego zabytkowego instrumentu.

więcej...

Wszelkie szczegóły stylistyczne, dopasowanie materiału w uzupełnieniach orz ogólna staranność wykonanych prac świadczą o nadzwyczaj wysokim kunszcie i głębokiej wiedzy tego Artysty. Nadto, co dla mnie ważne, altówka sprawdza się dźwiękowo w mojej praktyce kwartetowej na estradach i mimo kilkunastu lat intensywnego użytkowania nic nie traci ze swoich walorów brzmieniowych.

Tomasz Strahl

Niniejszym chciałbym gorąco zarekomendować pracownię lutniczą Pana Krzysztofa Pawikowskiego. Uważam, że jest to najlepsza i najbardziej profesjonalna pracownia tego typu w Polsce i polecam ją każdej organizacji muzycznej, bądź muzykom indywidualnym.

więcej...

Wspaniałe osiągnięcia swoich prac lutniczych i przywracanie starym instrumentom pięknego brzmienia oraz właściwej szaty zewnętrznej są wynikiem dwóch przesłanek:
1) ogromnej wiedzy historycznej dotyczącej tajników wiedzy lutniczej na przestrzeni wieków, techniki współczesnej, umiejętności i fachowości.
2) wyjątkowej i niepospolitej intuicji artystycznej i wrażliwości na dźwięk podatny na kształtowanie, dzięki której kieruje rezultaty ku najdoskonalszym wynikom.

Janusz Wawrowski

Z pracownią Państwa Pawikowskich współpracuję od wielu lat. Pan Krzysztof Pawikowski opiekuje się zarówno moimi skrzypcami jak i smyczkami. Zawsze mogę liczyć na jego szybką i fachową pomoc.

więcej...

Jego pracę wyróżnia solidność i wysokiej klasy profesjonalizm. Wielokrotnie zasięgałem opinii Pana Krzysztofa Pawikowskiego na temat różnych instrumentów. Jego wiedzę oraz kunszt lutniczy mogę z całą odpowiedzialnością porównać do najlepszych fachowców na świecie.